לפגישת יעוץ עם ד"ר צבר

  צור קשר

  מהי הזעת יתר ומהם הטיפולים האפשריים

  מהי הזעת יתר ומהם הטיפולים האפשריים

  במידה ובעיית הזיעה המוגברת מתרחשת אצלכם במהלך היומיום, ללא קשר ללחצים שונים שאתם מצויים בהם, ככל הנראה גם אתם סובלים מבעיה של הזעת יתר.

  מהי הזעת יתר

  הזעת יתר אמנם מטרידה מאוד ופוגעת באיכות החיים, אך איננה משפיעה על הבריאות או מסכנת חיים. כל אדם מפריש זיעה מגופו מסיבות שונות, בעיקר במהלך  פעילות גופנית מאומצת. זוהי הדרך של הגוף לשמור על טמפרטורה פנימית תקינה, ובאמצעות הפרשת הזיעה לקרר את הגוף. ישנם מצבים בהם הגוף יפריש זיעה בלי קשר לפעילות גופנית, למשל במצבי  לחץ נפשי, עצבנות, כאבים והרגשה לא טובה.

  כאשר הגוף מפריש זיעה בכמויות משתנות, ולא בגלל הסיבות שהוזכרו לעיל – כנראה שמדובר בבעיה של הזעת יתר. הזעת יתר יכולה להתרחש גם כאשר הגוף נמצא במצב סטטי וללא מאמץ כמו ישיבה במשרד ממוזג, שינה, או אפילו ישיבה מול הטלוויזיה. הזעת יתר יכולה להיות נרחבת וכללית, כזו שמופיעה בכל חלקי הגוף, ויכולה להיות ממוקדת, בעיקר באברי גוף מסוימים כמו הזעת יתר בכפות הידיים, בתי שחי, פנים או כפות רגליים.

  מהו המקור להזעת יתר

  המקור להזעת יתר נחלק לשני סוגים עיקריים:

  • הזעת יתר ראשונית – ממוקדת או כללית, מקושרת בד"כ למצבי התרגשות, לחץ, חרדה ומתח נפשי. מצבים של לחץ נפשי וחרדה הם הגורמים הפסיכולוגיים העיקריים לבעיה זו, כאשר הגוף מרגיש חרדה הוא נכנס למצב של לחץ  והדבר גורם  לבלוטות הזיעה לעבוד יתר על המידה ולהביא להזעת יתר.
  • הזעת יתר משנית – הזעת יתר זו היא הנפוצה יותר ונגרמת כתוצאה מסיבה רפואית כזו או אחרת, למשל  השמנת יתר, חוסר איזון הורמונלי, תרופות שונות, זיהום, גיל המעבר ועוד.

  טיפולים לבעיית הזעת היתר

  כיום, בעידן של רפואה מתקדמת ומפותחת, ניתן למצוא מגוון טיפולים אפשריים לתופעה המטרידה של בעיית הזעת היתר. במידה ומדובר בהזעת יתר משנית, התופעה תיעלם ברגע שמטפלים בבעייה הרפואית שמהווה את המקור להזעת היתר. לעומת זאת כאשר מדובר בהזעת יתר ראשונית, קיים מגוון פתרונות ניתוחיים ולא ניתוחיים.

  כיום הטיפול הבטוח ביותר והיעיל ביותר לטיפול בבעיית הזעת היתר, הוא באמצעות הזרקת בוטולינום טוקסין או בשמו המסחרי בוטוקס (למידע על בוטוקס להזעת יתר), לאזורים הבעייתיים. החומר המוזרק גורם לנתק כימי בין העצב לבין בלוטת הזיעה באזורים בהם קיימת הזעה מוגברת ובכך מפחית באופן יעיל את תופעת הזעת היתר. היתרון הגדול של טיפול זה הוא בכך שאינו פולשני, אינו כואב וזהו הטיפול המניעתי הראשון והיחיד הקיים כיום בעולם.