חומרי מילוי - חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית (נקראת גם היאלורונאן או היאלורונאט) היא פוליסכריד (שרשרת של סוכרים) טבעי המופרש ע"י תאים הנקראים פיברובלאסטים וממלא את החלל הבין תאי של רקמות גופנו וגופם של כל בעלי החיים. ניתן להעריך שאדם השוקל 70 ק"ג נושא בגופו כ 15 גרם חומצה היאלורונית, כאשר שליש מכמות זו מפורק ובמקומו נוצר חומר חדש מידי יום. הפירוק נעשה ע"י חלבון ספציפי הנקרא היאלורונידאז (Hyaluronidase), חלבון זה מופק בתנאי מעבדה אף הוא, וניתן להשתמש בו במקרים מסוימים ע"מ לפרק את החומר שהוזרק לגוף. 

חומצה היאלורוניתהחומצה ההיאלורונית חיונית לרקמות השונות ומעניקה לחות לעור. בנוסף, היא משמשת בסיס לחלבונים חשובים כקולגן ואלסטין המעניקים לעור נפח, חוזק וגמישות. לחומר זה שימושים רבים ברפואה מאז 1970, בין היתר בניתוחי עיניים, באורטופדיה, כמאיץ ריפוי רקמות לאחר ניתוחים ועוד. ההערכה היא כי יותר מ 30 מיליון מטופלים ברחבי העולם טופלו עם צורה כלשהי של חומצה היאלורונית. לרפואה אסתטית נכנסה החומצה ההיאלורונית לשימוש בתחילת שנות ה 2000 ואושרה לשימוש לצרכים קוסמטיים בארה"ב ע"י ה FDA בשנת 2003. מאז היא נותרה חומר המילוי לצורך מילוי קמטים ומילוי נפחים הפופולארית ביותר בעיקר בזכות הפרופיל הבטיחותי שלה.

עם השנים, מאגר החומצה ההיאלורונית כמו גם זה של הקולגן וחלבונים אחרים הולך וקטן, העור מאבד נפח, נעשה דליל, מקומט ויבש ומתקבל מראה חסר ברק ומבוגר. התכונות ההיגרוסקופיות הייחודיות של חלקיקי החומצה ההיאלורונית מקנות להם את היכולת לקשור מים ובכך לסכך ולרכך את העור, למתוח אותו ולהעניק לו מיצוק ומראה בריא וצעיר יותר. לאור התכונות המיוחדות הללו, התוצאות הסופיות מתקבלות כמספר ימים עד שבוע לאחר הטיפול ונשמרות במשך תקופה של שישה חודשים לשנה.

קיימים סוגים שונים של חומרים מבוססי חומצה היאלורונית והשמות המסחריים רבים. כולם בצורת ג'ל פחות או יותר שקוף ומכאן שמה של החומצה ההיאלורונית (היאלוס ביוונית: זכוכיתי, זגוגי) ניתן לחלק את כל החומרים לשתי קבוצות עיקרייות:

  •  חומרים מוצלבים (Cross Linked)*: רוב החומרים הקיימים בשוק. גודל החלקיקים הוא שקובע את התאמת החומר לאינדיקציות השונות.
  • חומרים לא מוצלבים: בקבוצה זו, ריכוז החומר הוא שקובע את התאמת החומר לאינדיקציות השונות.

*אפקט ההצלבה מעכב את פירוק החומר מכיוון שהוא הופך עמיד יותר להשפעת אנזימים האחראים לפירוקו ולהשפעת החום ולכן טווח הפעולה של החומר ארוך יותר.

התכשירים השונים נבדלים ביניהם בעיקר בריכוז החומר ובגודל חלקיקי הג'ל הקובע את יכולת ההרמה של החומר, את צמיגות החומר וכתוצאה מכך את טווח הפעולה ואת סוג הקמטים והאיזורים המתאימים למילוי. ככל שהחומר המוזרק סמיך יותר הוא מתאים לקמטים עמוקים יותר וההיפך. השמות הנפוצים יותר הם רסטילן, ג'ובדרם וטיאוסיאל.

החומרים מבוססי חומצה היאלורונית בשימוש הרפואה האסתטית מופקים ממעטפת חיידקית בשיטות של הנדסה גנטית וכמעט זהים לחומר המצוי דרך קבע בגוף. לכן הם נחשבים בטוחים ואינם כרוכים בסיכון לתגובות אלרגיות (למעט מקרים נדירים ביותר).

מחקרים הראו לאחרונה כי מנגנון הפעולה של החומצה ההיאלורונית הוא לא רק קשירת מים אלא גם מניעת הפירוק של הקולגן שנותר בעור ועידוד הייצור הטבעי של קולגן חדש.

השימוש בחומרים אלו מיועד לרופאים בעלי הכשרה מתאימה. הטיפול קצר, פשוט ועם מינימום כאבים. תופעות הלוואי זמניות וחולפות עד כיום-יומיים לאחר הטיפול: אדמומיות, נפיחות ולעיתים שטף דם קטן. ניתן לחזור לפעילות רגילה עם תום הטיפול ואין צורך במנוחה או בזמן החלמה. במקרה של עיבוי שפתיים אין לצרוך משקאות או מאכלים חמים ויש להימנע מעישון במהלך יום הטיפול.

הטיפולים והחומרים שהוזכרו במאמר זה תופסים מקום חשוב ברשימת הטיפולים בהם משתמש ד"ר צבר במרפאתו. טיפולים אלו ואחרים מבוצעים בידיו המנוסות של  ד"ר צבר, ללא צורך בניתוחים, ללא סיבוכים וללא כאבים. בין הטיפולים המבוצעים ע"י ד"ר צבר באמצעות חומצה היאלורונית ניתן למנות:

למידע נוסף על חומרי מילוי לחץ כאן.

קיראו גם על בוטוקס.

טופס כתיבת שאלה
נושא השאלה
השאלה
שם (לא יוצג באתר)
דוא"ל (לא יוצג באתר)
טלפון (לא יוצג באתר)
צרף תמונה
יש לאשר את תנאי השימוש לפני השליחה
שלח

איזה מידע חשוב לכתוב בשאלה
1) גיל
2) מין
3) רקע רפואי וטיפולים קודמים
שמירת פרטיות
השאלות והתמונות המצורפות לשאלה מתפרסמות באתר וחשופות לכלל הגולשים באינטרנט. שם הכותב, הטלפון והדוא"ל לא יוצגו באתר.

89 שאלות גולשים בעמוד זה

פיסול טף
| 25-9-2017 |
מתי רואים תוצאות ומתי יורד הנפיחות?
הזרקתי לאף סטילאז כשנה לאחר הניתוח בצידי האף ועכשיו יש לי 2 גושים ושני הצדדים. האם זה החומר שהוזרק במידה רבה או שזה בצקת?
הזרקתי חומצה היאלרונית מסוג רסטילן לשפתיים לפני כ 5 חודשים , מאז אני סובלת מהתנפלויות אקראיות בשפתיים כל כחודש חודשיים. נק הזרקה ספציפית מנפחת למשל, שפה עליונה רק צד ימין, יום אחרי שפה תחתונה רק צד שמאל... זה קורה כמה ימים ברמת . מונע ממני למאת מהבית בגלל המראה וגם מציק מבחינת כאב . הרופא שלי מתנער מכל קשר למרות שאני יודעת שקיימת רגישות/תופעות לוואי למוצר.
מה דעתך ומה ניתן לעשות ? האם זה אומר שאם אזרוק שוב התופעות יחמירו ? תודה
גיל 24
מספר פעמים שהזרקתי בשנתיים האחרונות 3 (הנפיחות קרתה גם בפעם הקודמת שהזדקנתי לפני כשנה ) והיא בנוסף לנפילות הרגילה שמתחרות באותו היום של ההזרקה.
שלום רב,
לפני למעלה מ 3 שנים הוזרקה חומצה היאלורונית ללחיים, מאוד לא אהבתי את התוצאה וביקשתי להמיסה, אכן עברתי 2 נסיונות כושלים (לפני כ 3 שנים לערך) שיצרו מראה מאוד לא סימטרי, כיום נשארתי עם לחי שמאל תפוחה ועם גבשושיות בסמוך לארובת העין (שנראה שזו מהלחי לכיוון העין..) שיוצרות מין שקע תחת העין מאוד לא אסתטי. בצד ימין נשארו גבשושיות בעיקר (נראה שגם הן נדדו מהלחי) בקפל החיוך ומכיוון שישנה נפיחות מסויימת באזור זה כתוצאה מהגבשושיות המקום נראה נפול ולחלוטין לא זהה לצד שמאל, לציין שאנני מעוניינת לחזור לרופאה שביצעה את ההליך מאחר והיא ביצעה עוד מס דברים בפניי שלא היו בסמכותה לעשותם.
שאלתי היא כזו, האם ישנה אפשרות להמיס את הגבשושיות הללו, העניין מפריע לי כבר מס שנים ומשום מה אני לא מוצאת רופא שמוכן לנסות להמיס את הגבשושיות ולהחזיר במידת מה לפניי את הפרופורציות הטבעיות שכלכך אהבתי.
אנני רוצה בשום אופן עוד חומרי מילוי, כרגע רק להמיס את החומר הקיים.
האם אתה מבצע הליך שכזה? ואם אכן מה רמת הסיכון בחומר ההמסה והאם התוצאות משביעות רצון? קרי ממיסות את כל החומר/גבשושיות שנשארו?
מה ההבדל
| 6-9-2017 |
מה ההבדל בין חומצה הילרונית לרסטילאן?האם יש חומצה הילרונית בשם בלומה ומה ההמלצות לגביה.
שלום רב,
בת 38,עשיתי מילוי שפתיים עם חומצה הילארונית ולאחר 3 חודשים נהיו לי גושים בשפתיים
האם ניתן לטפל? לאיזה רופא היית ממליץ שאלך ? לכירורג?
5 שנים לפני כן עשיתי גם מילוי שפתיים דומה ולא קרה לי

תודה רבה!
הזרקתי לפני 4 חודשים חומצה הילרונית לשפתיים במינון M כך נאמר לי ועכשיו אני רוצה XL האים זה יראה בצורה יותר משמעותית ?
אחרי הזרקת סילרון לפני כשנתים האם לא ניתן יותר להזריק חומרנכלשהו?
סטילאג XL
| 9-5-2017 |
האם ניתן להזריק סטילאג XL לשפתיים?
הזרקתי בעבר סטילאג L אך החומר נספג לחלוטין תוך שבועיים.
מילויים
| 18-4-2017 |
בקרתי בעבר אצל ד"ר צבר. הוצע לי טפול לכל בעיה בפנים. העלות גבוהה. האם אפשרי להתחיל דווקא במה שמפריע לי ביותר ולגבי כל היתר המוצע לדחות או כרגע לא להתייחס כלל
שלום רב
עשיתי הזרקת חומצה אי לרונית באיזור מתחת לעיניים לפני כשלושה שבועות מחצית ראשונה של המסזרק ולפני שבוע וחצי מחצית שניה. בפעם השניה שהוזרק החומר יום אחרי החלה נפיחות באיזור המוזרק שנראה כמו שקיות המכילות את החומר עצמו . לאחר שבוע בו אני לוקחת כדורי prednisone20 הנפיחות לא ירדה ונשארה כשהיתה .(כמובן בהדרכת המקום בו הזרקתי).
מה ניתן לעשות בשלב זה להוריד הנפיחות ? האם ישאר זכר מזה . האם הזריקה יכולה להיעשות ישירות לאיזור המוזרק או גם מהצד האם אם עשיתי חומצה גם באיזור הלחיים יש סכנה שיוריד גם אותה ? והאם מחזיר העיין למצבה הקודם או יכול להיראות עוד פחות טוב משהיה?
אשמח לתגובתך המהירה . תודה.
היי שלום אני מתעניינת לעשות פעם ראשונה חומצה היאלורנית בשפתיים אך אין לי הרבה ידע איזה סוגים והוממלצים שעמידים לזמן רב, קראתי קצת בנושא וישנן הרבה תגובות שזה עובר להן מהר.
איזה סוג של חומר הכי מומלץ ?
אני גרה באיזור המרכז ומחפשת מישהו מיקצועי
במחיר טוב !!! תודה רבה:)
היי,
יש לי כמה שאלות אשמח מאוד לעזרה:
אני בת 25
לפני 3 שנים הזרקתי חומר בשם ״ביוסיל״- שמן סיליקון
ממה שהבנתי מהרופאה זה לא סיליקון, וברצוני עכשיו לבצע חומצה אלרונית אצלך, האם זה אפשרי שיש עד מהחומר הזה בשפתיים?
2) אם מישהי בתחילת הריון ביצעה הזרקה של ביוסיל/חומצה האלרונית, יש סיכונים???
מה עדיף למילוי עצמות לחיים וצידיהאף
שבועיים לאחר הזרקת חומצה מסוג Luminera. באיזור המצח ובין הגבות, התחלתי לסבול מסחרחורות והרגשה כללית לא טובה. אני רוצה לציין כי מעולם לא סבלתי מסחרחורת, אנ בת 67 ובדרך כלל אני בחורה בריאה ולא נוטלת תרופות מכל סוג שהוא. האם יש קשר להזרקה . (אגב פעם ראשונה שהישתמשתי בהזרקת חומצה. והזרקה בוצעה ע״י רופאה) אשמח לקבל תשובה ותודה מראש.
ד''ר דייויד צבר
אני לא מכיר ולא ידוע לי על קשר בין הזרקת חומצה היאלורונית לבין סחרחורות, אם כי אינני יכול לשלול לחלוטין קשר שכזה, יתכן והקשר נובע ממקום ההזרקה, מרמת הסמיכות של החומר וטכניקת ההזרקה, אינני בקיא בפרטי הטיפול שעברת ולכן ממליץ לך לחזור לרופאה שביצעה ההזרקה ולדון איתה בעניין. קיימת תמיד האפשרות להמיס את החומר כולו או חלקו. באם יחול שיפור בסחרחורות לאחר המסה, תהייה לך תשובה אך גם אז לא ב100%.

בברכה,
ד"ר דייויד צבר 

האם מותר להזריק חומצה היאלרונית {לצורך פיסול האף} בהריון? חודש 6.
ד''ר דייויד צבר
לא ממליץ בשום אופן! גם לא במהלך הנקה.

בברכה,
ד"ר דייויד צבר 

מזה למעלה משנתיים יש לי נפיחות קטנה מעל הפה בצד ימין, לא קשה, ובבדיקת U.S הובחן שמדובר באי אספקת דם מוגברת לאזור, נגע היפואקוגני בלתי אחיד ואוטומטית הסיקו שזו תגובה מאוחרת כתוצאה מהזרקת חומצה היאלורונית (זה קרה אחרי תקופה לא קצרה שעשיתי באופן קבוע). הייתי אצל הרופא המזריק שפעמיים הזריק לי את החומר הממיס ללא שינוי ואז עזבתי את זה. מאז ועד היום זה קיים באופן סטטי, ולא משנה איזה טיפולי אסתטיקה ומילויים אני עושה. עכשיו שוב התעוררתי ורציתי לטפל בזה והלכתי לכירורג פלסטי שנתן לי אנטיביוטיקה ציפרודקס 500, משחה פוטיקורט וכדור לאלרגיה לשבועיים אך גם זה לא עזר. הרופא גם שלל את אופצית השאיבה מתוך חלל הפה כי זה לא משהו שניתן לראות וגם יכול לסבך ולהכניס חיידקים לאזור. האופציה האחרונה שנותרה זה הזרקת סטרואידים (המלצה של רופא אלרגיה). האם זה יפתור את הבעיה ב-100%? האם יש תופעות לוואי מהזרקה אחת או כשזה במספר פעמים? משהו אחר שיכול לעזור, בדיקות אחרות לאיבחון כי אולי זה בכלל לא קשור להזרקות? או שזה מקרה אבוד?
ד''ר דייויד צבר
מאחר ועברו שנתיים ומאחר ולא ראיתי את אותו נגע או אותה נפיחות, מה גם שאינני רדיולוג, לא אוכל לקבוע בוודאות במה מדובר ומהי דרך הטיפול הטובה ביותר. לאור הסיפור, יכול מאוד להייות שמדובר בגרנולומה (דלקת כרונית), במקרה כזה אפשר לנסות בהזרקת סטרואידים אבל גם לא פשוט להעלים את התופעה.תופעת לוואי בד"כ אין אלא אם כן ההזרקה שטחית, במקרה זה השומן התת עורי יכול להידלדל והעור נראה שקוע או אפילו משנה את צבעו. תופעה זו יחסית נדירה ובד"כ חולפת. בשוב, בלי לראות ובלי להכיר היטב את הפרטים, אני חושב שהמלצתו של האלרגולוג שלך מאוד הגיונית.

בברכה,
ד"ר דייויד צבר 

בת 41. עברתי טיפולי מילוי נפח בסטילאז XL. האם המסה של חומר מילוי של חומצה היאלורונית יכול להמיס חומצה היאלורינית טבעית ולעשות שקעים..? אני שואלת משום שהוזרק לי בצורה מאוד מכוערת והמסתי כבר 3 פעמים ואני חוששת להמיס עוד..
ד''ר דייויד צבר
התשובה היא לא, אלא אם כן היו שקעים טרם הטיפול ובמקרה זה השקעים יופיעו מחדש.

בברכה,
ד"ר דייויד צבר