לופוס והזרקת חומרי מילוי ו/או בוטוקס
| 28-2-2017 |
שלום רב
אני בת 42, מאובחנת SLE, כרגע ללא טיפול תרופתי.לפני 4 שנים חליתי גם בסרטן שד. שאלתי היא האם אני יכולה להזריק חומרי מילוי או בוטוקס (מעוניינת בעיקר באיזור העיניים) מבלי שיהווה סכנה עבורי ואם לא;איזה טיפולים כן אפשריים?
תודה מראש
ד''ר דייויד צבר
מאחר ושאלה דומה כבר נשאלה כאן, אחזור על תשובתי:
הסיכון של חסינות לקויה שמובילה לזיהום הוא הבעיה העיקרית עם חולי SLE. אפילו חיטוי העור עם אלכוהול לא מספיק. הבעיה בחולי SLE, מקורה בעיקר בתרופות שהם נוטלים (פרדניזון, אימורן,..), כלומר תרופות מדכאות חיסון רבות עוצמה. הן מגבירות את הסיכון לזיהומים. אצל אדם בריא הסיכון של זיהום מדקירות המחט הוא קטן מאוד. באנשים עם פרופיל חיסוני מדוכא, הסיכון יהייה גבוה יותר. לא מדובר בהתווית-נגד אבסולוטית במיוחד אם החולה נמצא ברמיסיה (הפוגה) ובמיוחד אצלך מכיוון שאינך נוטלת תרופות, כלומר לא נמצא קשר ישיר בין מחלות אוטו אימוניות שונות לבין סיבוכים כתוצאה מהזרקת חומרי מילוי, אלא אם כן מדובר במחלה אוטואימונית לא יציבה. בכל מקרה הייתי ממליץ לך להתייעץ עם הרופא המטפל שלך בנוגע להזרקות כאלה ולקבל אישורו.
בנוגע לחומרי מילוי אצל חולות בסרטן השד או לאחר ריפוי, לא ידוע לי על התווית נגד לשהזרקתם. כמובן שבמהלך כימותראפיה הייתי נמנע מכיוון שהמערכת החיסונית נחלשת, דבר שיכול להוביל לזיהומים באזור ההזרקה, אבל זה לא המקרה שלך אני מבין. גם כאן ממליץ לך להתייעץ עם הרופא המטפל וקבל אישורו.


בברכה,
ד"ר דייויד צבר